QAANNAT KATTUFFIAT
GRØNLANDS KAJAK FORBUND, GREENLAND KAYAK ASSOCIATION
P.O. Box 345, 3911 Sisimiut, Grønland / Greenland / Grönland
 
UKIOQ 2000-MI NUUMMI
MMASUMIK QAANNAMIK UNAMMERSUARNEQ
 

 

ÅBNE GRØNLANDS MESTERSKABER
 KAJAKRONING I NUUK, GRØNLAND, I ÅR 2000

 

THE NATIONAL OPEN KAYAKING CHAMPIONSHIP
IN NUUK, GREENLAND, IN YEAR 2000
 
OFFENE GRÖNLÄNDISCHE KAJAKMEISTERSCHAFTEN
IN NUUK, GRÖNLAND, 2000

 

 
Aaqissuisut / arrangør / arranged by / Veranstalter:
 
 
PEQATIGIIFFIK QAJAQ NUUK
FORENINGEN KAJAK NUUK - NUUK KAYAK CLUB
P.O. BOX 557, 3900 NUUK, GRØNLAND / GREENLAND / GRÖNLAND
 
UKIOQ 2000-MI NUUMMI
AMMASUMIK QAANNAMIK UNAMMERSUARNERIT
PILERSAARUTIT

 

Ataasinngorneq 24. juli:

Nal. 07.00 Ullaakkorsiorneq aallartissaaq (ullut tamaasa piffissaq atuutissaaq)

- 08.00 Avannaaniit tikittussat kingulliit, Saqqit Ittuk

- 09.15 Ilaasallutik tikinnikut kingulliit allatinnerat

- 09.30 Katersuunneq

- 09.40 Katinngasisaarluni oqaluffiup tungaannut ingerlaarneq

- 10.00 Naalagiaqatigiinneq (Hans Egedip Oqaluffia)

- 11.00 Naasortaliineq (Radiup Qaqqaani)

- 11.30 Ilisareqatigiinneq / nerineq (ullut tamaasa nerineq piffissami taaneqartumi atuutissaaq)

- 13.15 Ammaaneq (Nuutoqqami)

- 13.30 Naatsumut parrunneq, meeqqat, 4-6, 7-9, 10-12, 13-14 (niviarsiaqqat nukappiaqqallu)

- 14.45 - - , inuusuttut 15-17, 18-19, Arnat, 20-34, 35-49, 50-qummut

- 15.45 - - , inuusuttut 15-17, 18-19, Angutit 20-34, 35-49, 50-59, 60-qummut

- 17.30 Unnukkorsiorneq (ullut tamaasa nerineq piffissami taaneqartumi atuutissaaq)

- 19.30 Saaqqusersornerit, meeqqat, 4-6, 7-9, 10-12, 13-14 (niviarsiaqqat nukappiaqqallu)

- 20.30 - , inuusuttut 15-17, 18-19 (arnat angutillu)

 

Marlunngorneq 25. juli:

Nal. 09.30 Iligiikkaarluni kinngusaqattaarneq, arnat, 15-qummut

- 13.00 - - , angutit, 15- qummut

- 19.30 Saaqqusersornerit, arnat, 20-34, 35-49, 50-qummut

- 20.30 - , angutit, 20-34, 35-49, 50-59, 60-qummut

 

Pingsunngorneq 26. juli:

Nal. 09.30 Takisuumut parunneq, meeqqat, 4-6, 7-9, 10-12, 13-14 (niviarsiaqqat nukappiaqqallu)

- 13.00 - - , inuusuttut, 15-17, 18-19, arnat, 20-34, 35-49, 50-qummut

- 15.30 - - , inuusuttut, 15-17, 18-19, angutit 20-34, 35-49, 50-59, 60-qummut

- 19.30 Katuami aliikusersoqatigiinneq

 

Sisamanngorneq 27. juli:

Nal. 09.30 Ataasiakkaarluni kinngusaqattaarneq, meeqqat, 10-12, 13-14, inuusuttut, 15-17, 18-19

- 09.30 - - , arnat, 20-34, 35-49, 50-qummut

- 13.00 - - , angutit, 20-34, 35-49, 50-59, 60-qummut

 

Tallimanngorneq 28. juli:

Nal. 09.30 Allunaariaqattaarnerit, meeqqat, 4-6, 7-9, 10-12, 13-14 (niviarsiaqqat nukappiarqallu)

- 09.30 - , inuusuttut 15-17, 18-19 (arnat angutillu)

- 13.30 - , arnat, 20-34, 35-49, 50-qummut

- 13.30 - , angutit, 20-34, 35-49, 50-59, 60-qummut

- 19.30 Bowling

 

Arfininngorneq 29. juli:

Nal. 09.30 Maqittarlugu parrunneq, inuusuttut, 15-17, 18-19, arnat, 20-34, 35-49, 50-qummut

- 11.00 Maqittarlugu parrunneq, meeqqat, 13-14 (niviarsiaqqat nukappiarqallu)

- 13.30 Maqittarlugu parrunneq, inuusuttut, 15-17, 18-19, angutit, 20-34, 35-49, 50-qummut

 

Sapaat 30. juli:

Nal. 09.30 Iligiikkaarluni parrunneq, meqqat, 4-14, (niviarsiaqqat)

- 10.30 - - , meqqat, 4-14, (nukappiaqqat)

- 13.30 - - , arnat, 15-qummut

- 15.30 - - , angutit 15-qummut

- 18.30 Naggataarnersiorneq

Nereqatigiinneq, timersullammannik toqqaanerit il.il.

 

Ataasinngorneq 31. juli:

Nal. 11.00 Takisoorsuarmut parunneq, Takisuummut parruffik x 2, angutit (unammersuarnerit avataani)

- 11.30 Iligiikkaarluni(4) parrunneq, niviarsiaqqat nukappiaqqallu akoorlugit, meqqat 4-14

kujataa, qeqqa, avannaa (unammersuarnerit avataani)

- 12.30 Iligiikkaarluni (4) parrunneq, niviarsiaqqat nukappiaqqallu akoorlugit, Inuusuttut 15-19

kujataa, qeqqa, avannaa (unammersuarnerit avataani) - 16.00 Peqataanngitsut takutitsinerat

- 19.30 Naliliineq (ilaasut tamarmik peqataafigisinnaasaat)

 

Marlunngorneq 1. august:

Nal. 08.00 Poortuineq, qimataqannginnissap anguniarlugu peqatigiiffiit tamarmik

aallartitaat ataaseq ilagalugu

- 10.00 Peqataasut kujataanut Nuummiit aallarannerat, Sarpik Ittuk

- 14.00 Containerit RAL-mut nassiunneqarnissaannut tunniunneqarneri

 

Pingasunngorneq 2. august:

Nal. 10.00 Ilaasut kingulliit avannamut Nuummiit aallararnerat, Saqqit Ittuk

 

Pilersaarutit allanguuteqarsinnaanerat ilimagineqarsinnaavoq.

 

Naatsumut parrunneq: 3-6 km-rit iluanni (1,6-3,2 sømil)

Takisuumut: 15-20 km-rit iluanni (8,1-10,8 sømil)

Maqittarlugu parrunneq: 5-10 km-rit iluanni (2,7-5,4 sømil), maqittarfiit: ikinn. 2-uk, amerl. 3-sut

Iligiikkaarluni parrunneq: Naatsumut parrunnermi aqqut atorneqartarpoq

Unammersuarnerit avataani iligiikkaarluni parrunneq: naatsukullaannik parruffeqassapput (1 km missaani)

Parrufifiit illoqarfiimmi eqqaanilu periarfissarititaasut malillugit inissinneqartarput.

Unaaq: Minnerpaamik 1 kg-mik oqimaasuseqassaaq, inersimasunut

 

Siullerpaamik qaannamik unammersuarnerit ammasumik ingerlanneqassaapput. Taamaasilluni nunanit allanit unammeqataasut (qaannallu) qaannat qajarissallu atorlugit unammeqataasinnaasallutik.

Qaannat unammersuarnermi atorneqartut sannai najoqqutaralugit agguataarneqassapput, Kalaallit qajaat, qajarissat (glasfiberit/plastikkit/katitertakkat) ataasiitakkat marluutakkallu.

 

Ajugaasut angusinnaasavaat:

Kalaallit Nunaanni pissartaq Kalaallit qajaat atorlugu (Kalaallit Nunaaninngaanersuut kisimi tassani taammak angusaqarsinnaasaapput).

Silarsuarmi pissartaq Kalaallit qajaat atorlugu (unammeqataasut tamarmik taamak angusaqarsinnaapput).

International pissartaq qajariaq atorlugu, kisimiitagaq (glasfiberi/plastikki/katitertarissat).

International pissartaq qajariaq atorlugu, marluutariaq (glasfiberi/plastikki/katitertarissat).

Qajaqrissanik unammeqataasunut piumasaavoq Kalaallit paataanik paateqarnissaat.

Kujataaniit ilaasussat Qaqortumiit aallassapput sisamanngorneq 21. juli nal. 11.00, Pamiuniit tall. Nal. 06.30.

Avannaaniit periarfissaq siulleq, Saqqit Ittuk, Ilulissat arfininngorneq nal. 10.00, Aasiaat nal. 19.30, Sisimiut sapaat nal. 11.30, Maniitsoq sapaat nal. 22.00. Nuummut apuunneq ataasinngorneq nal. 08.00.

Avannaaniit periarfissaq aappaat, Sarfaq Ittuk, Uumannaq pingsunngorneq nal. 23.59, Ilulissat sisamanngorneq nal. 20.00, Aasiaat tallimanngorneq nal. 01.30, Sisimiut nal. 17.00, kangerlussuaqkkoorluni arfinninngorneq tamaat, Maniitsoq sapaat nal. 08.00. Nuummut apuunneq sapaat nal. 16.00.

Annertunerusunik paasisaqarusukkuit internet adressi: http://www.qajaqusa.org takuuk.

 
PROGRAM FOR
ÅBNE GRØNLANDSMESTERSKAB I KAJAKRONING I
ÅR 2000 I NUUK

 

Mandag 24. juli:

Kl. 07.00 Morgenspisning starter (vil starte samme tid hver morgen)

- 08.00 Ankomst til Nuuk, de sidste fra Nord, Saqqit Ittuk

- 09.15 Indskrivning (alle de sidst ankomne deltagere skal registreres)

- 09.30 Samling

- 09.40 Fællesgang mod kirken med faner

- 10.00 Gudstjeneste (Hans Egedes Kirke)

- 11.00 Nedlæggelse af krans (Radio Fjeldet)

- 11.30 Sammenkomst / spisning (frokost de efterfølgende dage vil starte på samme tidspunkt)

- 13.15 Åbning (Kolonihavnen)

- 13.30 Kort distance kaproning, børn, 4-6, 7-9, 10-12, 13-14 (piger & drenge)

- 14.45 - - - , ungdom (piger), 15-17, 18-19, og kvinder, 20-34, 35-49, 50-op

- 15.45 - - - , ungdom, 15-17, 18-19 (drenge), mænd, 20-34, 35-49, 50-59, 60-op

- 17.30 Aftensmad (aftensmaden de efterfølgende dage vil starte på samme tidspunkt)

- 19.30 Konkurrencer med fangstredskaber, børn, 4-6, 7-9, 10-12, 13-14 (piger & drenge)

- 20.30 - - - , ungdom, 15-17, 18-19 (piger & drenge)

 

Tirsdag 25. juli:

Kl. 09.30 Hold vendinger, kvinder, 15-op

- 13.00 Hold vendinger, mænd, 15-op

- 19.30 Konkurrencer med fangstredskaber, kvinder, 20-34, 35-49, 50-op

- 20.30 - - - , mænd, 20-34, 35-49, 50-59, 60-op

 

Onsdag 26. juli:

Kl. 09.30 Lang distance kaproning, børn, 4-6, 7-9, 10-12, 13-14 (piger & drenge)

- 13.00 - - - , ungdom, 15-17, 18-19 (piger) og kvinder, 20-34, 35-49, 50-op

- 15.30 - - - , ungdom, 15-17, 18-19 (drenge), mænd, 20-34, 35-49, 50-59, 60-op

- 19.30 Katuaq, underholdning

 

Torsdag 27. juli:

Kl. 09.30 Individuelle vendinger, børn, 10-12, 13-14, ungdom, 15-17, 18-19

- 09.30 - - , kvinder, 20-34, 35-49, 50-op

- 13.00 - - , mænd, 20-34, 35-49, 50-59, 60-op

 

Fredag 28. juli:

Kl. 09.30 Tov konkurrencer, børn, 4-6, 7-9, 10-12, 13-14 (piger & drenge)

- 09.30 - - , ungdom, 15-17, 18-19 (piger & drenge)

- 13.30 - - , kvinder, 20-34, 35-49, 50-op

- 13.30 - - , mænd, 20-34, 35-49, 50-59, 60-op

- 19.30 Bowling

 

Lørdag 29. juli:

Kl. 09.30 Kaproning med overbæring, ungdom (piger) 15-17, 18-19, og kvinder, 20-34, 35-49, 50-op

- 11.00 Kaproning med overbæring, børn, 13-14 (piger & drenge)

- 13.30 Kaproning med overbæring, ungdom, 15-17, 18-19 (drenge), mænd, 20-34, 35-49, 50-59, 60-op

 

Søndag 30. juli:

Kl. 09.30 Hold kaproning, børn, 4-14, (piger)

- 10.30 - - , børn, 4-14, (drenge)

- 13.30 - - , kvinder, 15-op

- 15.30 - - , mænd, 15-op

- 18.30 Afslutningsfest

Fællesspisning, kåring af årets kajakkvinde/-mand o.s.v.

 

Mandag 31. juli:

Kl. 11.00 "Maraton" distance kaproning, 2 x lang distance rute, mænd (udenfor konkurrencerne)

- 11.30 Hold kaproning, med fire (4) roere i hvert hold, børn, 414 (udenfor konkurrencerne) Syd, midt, nord (mix af piger og drenge)

- 12.30 Hold kaproning, med fire (4) roere i hvert hold, ungdom, 15-19 (udenfor konkurrencerne)

Syd, midt, nord (mix af piger og drenge)

- 16.00 De som ikke deltager laver opvisning

- 19.30 Evaluering (alle konkurrence deltagere må deltage i mødet)

 

Tirsdag 1. august:

Kl. 08.00 Pakning, hver forening skal have en med for at undgå "efterladenskaber"

- 10.00 De første udenbys deltagere, Sydfra, rejser hjem, Sarpik Ittuk

- 14.00 Containerne afleveres hos RAL til afskibning

 

Onsdag 2. august:

Kl. 10.00 De sidste deltagere, Nordfra, rejser hjem, Saqqit Ittuk

 

Ovennævnte er det endelige program, men arrangørerne forbeholder sig ret til at ændre uden forudgående varsel.

 

Kort distance kaproning: indenfor 3-6 km (1,6-3,2 sømil) - alle ruter sættes efter de lokale forhold

Lang distance kaproning: indenfor 15-20 km (8,1-10,8 sømil)

Kaproning med overbæring: indenfor 5-10 km (2,7-5,4 sømil) med min. 2 overbæring, max. 3 overbæringer.

Hold kaproning: samme rute som kort distance, er stafet med tre roere fra samme forening

Hold kaproning udenfor konkurrencerne: ruterne bliver meget korte (ca. 1 km)

Fangstredskab: Harpun, minimum 1 kg for alle fra 20 år og opefter, ingen nedre grænse for de andre.

 

Det er første gang de grønlandske kajakmesterskaber afholdes som åbne mesterskaber. D.v.s. at såvel deltagere fra andre lande som andre typer kajakker kan deltage ved mesterskaberne.

Kajakkerne vil blive opdelt i klasser; den grønlandske type, havkajakken (glasfiber/plast/foldekajak), i én mands og dobbel/tandem kajakker.

 

Der vil blive kåret mestre i følgende klasser:

Grønlandsmester i den grønlandske type (kun deltagere fra de grønlandske klubber kan opnå denne titel).

Verdensmester i den grønlandske type (samtlige deltagere i denne klasse kan opnå denne titel).

International mester i enkelt mands havkajak (glasfiber/plast/foldekajak).

International mester i dobbel havkajak (glasfiber/plast/foldekajak).

 

For at kunne deltage i mesterskaberne, er det et krav, at samtlige roere anvender en Grønlandsk type pagaj.

 

Sydfra rejser deltagerne fra Qaqortoq med Sarpik Ittuk, torsdag 21. Juli kl. 11.00, Paamiut fredag kl. 06.30.

Den ene mulighed fra nord , med Saqqit Ittuk, er; Ilulissat lørdag 22. Kl. 10.00, Aasiaat kl. 19.30, Sisimiut søndag kl. 11.30, Maniitsoq kl. 22.00, Ankomst til Nuuk mandag kl. 08.00.

Den anden mulighed nordfra er med Sarfaq Ittuk; Uumannaq onsdag den 20. juli kl. 23.59, Ilulissat torsdag kl. 20.00, Aasiaat fredag kl. 01.30, Sisimiut kl. 17.00, via Kangerlussuaq hele lørdag, Maniitsoq søndag kl. 08.00. Ankomst til Nuuk søndag den 23. Juli kl. 16.00.

For yderligere information, check internet adressen: http://www.qajaqusa.orgl

 
PROGRAM FOR THE
GREENLAND NATIONAL OPEN KAYAKING CHAMPIONSHIP COMPETITION
FOR THE YEAR 2000, HELD IN NUUK, GREENLAND

 

Monday 24. July:

Cl. 07.00 Breakfast (will start at the same time every morning)

- 08.00 The last arrivals to Nuuk, from North, Saqqit Ittuk

- 09.15 Registration (all arriving participants must register)

- 09.30 Assembly

- 09.40 Procession to the church, accompanied by supporters

- 10.00 Church service (Hans Egede's Church)

- 11.00 Placing of wreaths (at the Radio Hill)

- 11.30 Reunion / refreshments (lunch on the following days will start at the same time)

- 13.15 Formal opening (at the Colonial Harbour)

- 13.30 Short distance race, children, 4-6, 7-9, 10-12, 13-14 (girls & boys)

- 14.45 - - - , youths (girls), 15-17, 18-19, women, 20-34, 35-49, 50 & up

- 15.45 - - - , youths (boys), 15-17, 18-19, men, 20-34, 35-49, 50-59, 60 & up

- 17.30 Supper (supper on the following days will start at the same time)

- 19.30 Competition with hunting tools, children, 4-6, 7-9, 10-12, 13-14 (boys & girls)

- 20.30 - - - - , youths, 15-17, 18-19 (girls & boys)

 

Tuesday 25. July:

Cl. 09.30 Relay rolling, women, 15 & up

- 13.00 - - , men, 15 & up

- 19.30 Competition with hunting tools, women, 20-34, 35-49, 50 & up

- 20.30 - - - - , men, 20-34, 35-49, 50-59, 60 & up

 

Wednesday 26. July:

Cl. 09.30 Long distance race, children, 4-6, 7-9, 10-12, 13-14 (girls & boys)

- 13.00 - - - , youths (girls), 15-17, 18-19, women, 20-34, 35-49, 50 & up

- 15.30 - - - , youths (boys), 15-17, 18-19, men, 20-34, 35-49, 50-59, 60 & up

- 19.30 Entertainment at Katuaq

 

Thursday 27. July:

Cl. 09.30 Individual rolling, children, 10-12, 13-14, youths, 15-17, 18-19

- 09.30 - - , women, 20-34, 35-49, 50 & up

- 13.00 - - , men, 20-34, 35-49, 50-59, 60 & up

 

Friday 28. July:

Cl. 09.30 Rope events, children, 4-6, 7-9, 10-12, 13-14 (girls & boys)

- 09.30 - - , youths, 15-17, 18-19 (girls & boys)

- 13.30 - - , women, 20-34, 35-49, 50 & up

- 13.30 - - , men, 20-34, 35-49, 50-59, 60 & up

- 19.30 Bowling

 

Saturday 29. July:

Cl. 09.30 Race with portage, youths (girls), 15-17, 18-19, women, 20-34, 35-49, 50 & up

- 11.00 - - - , children, 13-14 (girls & boys)

- 13.30 - - - , youths (boys), 15-17, 18-19, men, 20-34, 35-49, 50-59, 60 & up

 

Sunday 30. July:

Cl. 09.30 Relay race, children, 4 - 14 (girls)

- 10.30 - - , children, 4 - 14 (boys)

- 13.30 - - , women, 15 & up

- 15.30 - - , men, 15 & up

- 18.30 Closing celebration

Banquet, selection of the kayak woman / man of the year, etc.

 

Monday 31. July:

Cl. 11.00 "Marathon" Long distance race, Long distance route x 2, men (outside the competition)

- 11.30 Relay race, with four (4) competitors in each team, children 4-12, South, Central, North

(Can be mix of boys & girls) (Outside the competition)

- 12.30 Relay race, with four (4) competitors in each team, youth 15-19, South, Central, North

(Can be mix of boys & girls) (Outside the competition)

- 16.00 Display by non-participants

- 19.30 Evaluation (any competition participant can participate in the evaluation meeting)

 

Tuesday 1. August:

Cl. 08.00 Packing up: each club must have a member responsible for "clean-up"

- 10.00 The first out-of-town participants travel home, from South, Sarpik Ittuk

- 14.00 Shipping containers delivered to Royal Arctic Lines for loading

 

Wednesday 2. August:

Cl. 10.00 The last participants from North travel home, Saqqit Ittuk

 

The Above is the Final Program, but the Arrangers Reserve All Rights to Make Changes Without Prior Notice.

 

Sprint paddling: within 3-6 km (1,6-3,2 nautical miles) - all routes will be set according to local conditions

Long distance paddling: within 15-20 km (8,1-10,8 nautical miles)

Paddling with portaging: within 5-10 km (2,7-5,4 nautical miles) with min. 2 , max. 3 portages.

Relay race: same route as short distance, staffed with three paddlers from the same club

Relay race outside of the competition: routes to be quite short (ca. 1 km)

Hunting tools: Harpoon, minimum 1 kg in weight for all from 20 years and up; no lower limit for the others.

 

This is the first time the Greenlandic Kayak Championships are being held in "open" format, that is to say, with foreign participants with none-Greenlandic kayak types participating.

The kayakers will be divided into several classes, corresponding to their boats: the Greenlandic type, the ocean kayak (fiberglass/plastic/skin, folding), both in single and double kayaks.
 
Championships will be awarded in the following classes:

Greenland Champion in the Greenlandic type Kayak (eligibility limited to members of Greenlandic clubs)
World Champion in the Greenlandic type Kayak (all participants in this class are eligible)
International Champion in Single Ocean Kayak (fiberglass/plastic/skin-folding kayaks)
International Champion is Double Ocean Kayak (fiberglass/plastic/skin-folding kayaks)

To participate in the games it is required that each participant uses a Greenland Style paddle.

Travelers from USA and Canada have two choices for their travel to Greenland. Choice one is: from Ottawa, with First Air Flight 868, could be Tuesday July 18th, via Iqaluit, Nunavut, and Kangerlussuaq to Nuuk. Choice two is: Saturday July 22nd, from Ottawa, via Iqaluit, and then direct from Iqaluit to Nuuk with Greenlandair Flight GL 958.

Departure from Nuuk could be Tuesday August 1nd, from Nuuk to Kangerlussuaq, then to Ottawa via Iqaluit, Nunavut, a First Air Flight 869.

For further information, check out the internet address: http://www.qajaqusa.org

 
NUUK 2000
OFFENE GRÖNLÄNDISCHE KAJAKMEISTERSCHAFTEN
PROGRAMM
 

Montag, 24. Juli:

07.00 Frühstück (jeden Morgen zu dieser Zeit)

08.00 Ankunft der letzten Teilnehmer aus Nordgrönland, Saqqit Ittuk

09.15 Registrierung der Teilnehmer

09.30 Treffen

09.40 Gemeinsamer Gang zur Kirche mit Fahnen

10.00 Gottesdienst (Hans Egede-Kirche)

11.00 Kranzniederlegung (auf dem Radio-Fjeldet)

11.30 Mittagessen (jeden Tag zu dieser Zeit)

13.15 Eröffnung

13.30 Kurzstrecke, Kinder

14.45 - , Jugendliche (Mädchen), Frauen

15.45 - , Jugendliche (Jungen), Männer

17.30 Abendessen (jeden Tag zu dieser Zeit)

19.30 Wettbewerbe mit Jagdwaffen, Kinder

20.30 - - , Jugendliche (Mädchen und Jungen)

 

Dienstag, 25. Juli:

09.30 Eskimorollen (Mannschaft), Jugendliche (Mädchen), Frauen

13.00 - - , Jugendliche (Jungen), Männer

19.30 Wettbewerbe mit Jagdwaffen, Frauen

20.30 - - , Männer

 

Mittwoch, 26. Juli:

09.30 Langstrecke, Kinder

13.00 - , Jugendliche (Mädchen), Frauen

15.30 - , Jugendliche (Jungen), Männer

19.30 Unterhaltungsprogramm im Katuaq

 

Donnerstag, 27. Juli:

09.30 Eskimorollen (Einzelwettbewerbe), Kinder, 10-12, 13-14, Jugendliche (Mädchen und Jungen)

09.30 - - , Frauen

13.00 - - , Männer

 

Freitag, 28. Juli:

09.30 Seilübungen, Kinder

09.30 - , Jugendliche (Mädchen und Jungen)

13.30 - , Frauen

13.30 - , Männer

19.30 Bowling

 

Samstag, 29. Juli:

09.30 Cross-Country, Jugendliche (Mädchen), Frauen

11.00 - , Kinder, 13-14, (Mädchen und Jungen)

13.30 - , Jugendliche (Jungen), Männer

 

Sonntag, 30. Juli:

09.30 Staffel, Kinder 4-14 (Mädchen)

10.30 - , Kinder 4-14 (Jungen)

13.30 - , Jugendliche (Mädchen), Frauen

15.30 - , Jugendliche (Jungen), Männer

18.30 Abschlußfest

mit gemeinsamem Festessen, Wahl der Kajakfrau/des Kajakmanns des Jahres, usw.

 

Montag, 31. Juli:

11.00 Kajak-Marathon (Langstrecke 2x), Männer (kein Wettbewerb der Grönlandsmeisterschaften)

11.30 Gemischte Staffel (4 Paddler), Kinder 4-14, Nord-, Mittel- und Südgrönland

(kein Wettbewerb der Grönlandsmeisterschaften)

12.30 Gemischte Staffel (4 Paddler), Jugendliche 15-19, Nord-, Mittel- und Südgrönland

(kein Wettbewerb der Grönlandsmeisterschaften)

16.00 Kajakvorführung der übrigen Teilnehmer

19.30 Evaluierung (alle Teilnehmer können daran teilnehmen)

 

Dienstag, 1. August:

08.00 Packen und Aufräumen.

Ein Teilnehmer aus jedem Verein ist als Ansprechpartner für die Veranstalter dafür zuständig, daß nichts "vergessen" wird 10.00 Abreise der Teilnehmer aus Südgrönland, Sarpik Ittuk

14.00 Übergabe der Container an Royal Arctic Line zum Verschiffen

 

Mittwoch, 2. August:

10.00 Abreise der Teilnehmer aus Nordgrönland, Saqqit Ittuk

 

Programänderungen vorbehalten.

 

Wichtige Hinweise zum Programm:

Die Teilnehmer starten in folgenden Altersgruppen:

Kinder: 4-6, 7-9, 10-12, 13-14. Jugendliche: 15-17, 18-19. Frauen: 20-34, 35-49, 50 und älter

Männer: 20-34, 35-49, 50-59, 60 und älter Auf Abweichungen von diesen Altersgruppen wird im Programm besonders hingewiesen. Streckenführung und -länge geht aus den beiliegenden Karten hervor.

Unter der Bezeichnung "Wettbewerbe mit Jagdwaffen" werden zwei Wettbewerbe zusammengefaßt, die direkt im Anschluß aneinander durchgeführt werden, nämlich Weit- und Präzisionswurf mit grönländischen Harpunen vom Kajak aus. Die Harpunen müssen für Teilnehmer ab 20 Jahre ein Mindestgewicht von 1 kg haben.

 

Die grönländischen Kajakmeisterschaften werden im Jahr 2000 zum ersten Mal als offene Meisterschaften ausgetragen, d.h. daß sowohl Teilnehmer aus anderen Ländern als auch Teilnehmer mit anderen Kajaktypen als dem grönländischen Kajak teilnehmen können.

Die Kajaks werden in folgende Klassen aufgeteilt: grönländischer Kajak, Seekajaks (Glasfiber/Plastik/Faltkajaks), Einmannkajaks, Doppelkajaks.

 

Folgende Titel werden verliehen:

 

Grönländsmeister im grönländischen Kajak (dieser Titel kann nur an ein Mitglied eines grönländischen Kajakvereins verliehen werden).

Weltmeister im grönländischen Kajak (der Titel kann an jeden Teilnehmer verliehen werden).

Internationaler Meister im Einmann-Seekajak (Glasfiber/Plastik/Faltkajaks).

Internationaler Meister im Doppel-Seekajak (Glasfiber/Plastik/Faltkajaks).

 

Für alle Teilnehmer ist der Gebrauch eines Paddels grönländischer Art vorgeschrieben.

Check internet adressen: http://www.qajaqusa.org för information.

   

UNAMMIFFIIT - RUTER - ROUTES - STRECKEN
 

Nuuk, ukioq / År / Year 2000

Unammiffiit / Ruter / Routes / Strecken: (Inersimasut, voksne, adults, Erwaschsene)

Aallarfik - Tikiffik, Start - Mål, Start - Goal, Start - Ziel (Nuutoqaq / Kolonihavnen / Colonial Harbour / Koloniehafen)


Naatsumut / Iligiikkaarluni parruffik, Kort og hold kaproning, Short & Relay race, Kurzstrecke und Staffel 4,9 km


Maqittarlugu parruffik, Kaproning med overbæring, Race with portage, Cross-Country 10,0 km


Takisuumut parruffik, Lang distance, Long distance race, Langstrecke 17,3 km

Maqiffik: Overbæring / Portage

MEEQQAT - BØRN CHILDREN - KINDER
UNAMMIFFIIT - RUTER - ROUTES- STRECKEN
 
 

Nuuk, ukioq / År / Year 2000

Unammiffiit / Ruter / Routes / Strecken: (Meeqqat, børn, children, Kinder)

Aallarfik - Tikiffik, Start - Mål, Start - Goal, Start - Ziel (Nuutoqaq / Kolonihavnen / Colonial Harbour / Koloniehafen)


Naatsumut / Iligiikkaarluni parruffik, Kort og hold kaproning, Short & Relay race, Kurzstrecke und Staffel 0,6 km

Takisuumut parruffik, Lang distance, Long distance race, Langstrecke; marloriarlugu, to omgang, two rounds 1,2 km

   Back to Home